Nauka pisania choć wielu z nas kojarzy się ze żmudnym i długotrwałym procesem kreślenia po śladzie zaczyna się dużo wcześniej. Okres przedszkolny to czas kiedy dziecko przechodzi wieloetapowy proces przygotowujący je do nauki pisania.
W jaki jednak sposób wspomagać proces nauki pisania w domowym zaciszu?
Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej rodziców. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorowanek i książeczek zawierających ćwiczenia grafomotoryczne. Czy to jedyna forma wsparcia dziecka w zakresie motoryki małej? Oczywiście jest wiele sposobów na to by wspomagać proces nauki pisania czyli ćwiczyć grafomotorykę inaczej. Oto kilka przykładów jak wykorzystać rzeczy dostępne w każdym domu do ćwiczeń usprawniających dłonie.
Lepienie doskonali umiejętności motoryczne
Lepienie z modeliny, ciastoliny czy plasteliny może być fantastyczną zabawą dla dziecka jaki i dorosłego. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów mas, które zachwycają nas barwą, zapachem czy konsystencją. Masy przygotujecie też samodzielnie korzystając z dostępnych w domu produktów. Od masy solnej czyli połączenia soli, mąki i wody po pachnący piasek do produkcji którego wykorzystujemy mąkę ziemniaczaną i mydło w płynie. Z tak prostych składników powstają wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju masy, które oprócz tego, że przyczynią się do rozwoju motoryki małej przysporzą nam wiele radości i satysfakcji podczas zabawy. Wszelkiego rodzaju masy to także doskonała zabawa usprawniająca przy okazji zmysł dotyku dziecka, który ma bezpośredni wpływ na rozwój umiejętności grafomotorycznych.
Wydzieranie i wycinanie
Stare gazety, reklamy czy kartki ksero to materiały będące na wyposażeniu każdego domu. Te nikomu wydawałoby się niepotrzebne przedmioty są niezbędne w przypadku ćwiczeń usprawniających dłonie. Wydzieranie obrazków, czy konkurs na najdłuższego węża wydartego z papieru to nie tylko sposób na nudę ale także ćwiczenia przygotowujące do pisania. Przy pomocy nożyczek dzieci mogą stworzyć jedyne w swoim rodzaju serwetki, ciąć po śladzie lub wyciąć papierowe stwory.
Stemplowanie, malowanie nie tylko pędzlami ale także palcami
Dzieci uwielbiają zabawy gdzie można się pobrudzić. Malowanie farbami z wykorzystaniem palców to nie ty tylko frajda ale również doskonałe ćwiczenie przygotowujące małe rączki do nauki pisania. Stemplowanie przy wykorzystaniu przekrojonych warzyw i owoców uprzednio zamoczonych w farbie stanie się doskonałą zabawą nawet dla dzieci, które nie przepadają za zabawami manualnymi.
Nawlekanie, segregowanie
Nawlekanie koralików, czy makaronu na sznurek nie tylko uczy koncentracji ale także podnosi sprawność manualną dziecka. Segregowanie i rozdzielanie ziaren grochu od ziaren fasoli przy pomocy palców czy szczypiec to doskonała i zajmująca zabawa dla każdego dziecka.
Oprócz tego wszystkie czynności związane z codziennymi obowiązkami domowymi również przyczyniają się do usprawniania dłoni i przygotowują dziecko do pisania. Pomoc mamie w rozwieszaniu prania z wykorzystaniem klamerek- prostego i niezbędnego narzędzia czy zapinanie guzików doskonale gimnastykuje mięśnie rąk. Pamiętajmy o tym by od początku wspierać rozwój dziecka angażując je we wszystkie czynności w domu oraz pozwalając mu na wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne.