Jak przygotować dziecko do przedszkola. Poradnik dla rodziców.

Pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, ale także rodzica. W głowach pojawia się wiele pytań, w jaki sposób przygotować dziecko do tej wielkiej przygody. Oto kilka wskazówek jak łagodnie przejść proces adaptacji dziecka w przedszkolu.

• Opowiadaj i czytaj bajki o przedszkolu
Zanim Twoje dziecko przekroczy przedszkolne mury, dobrze jest wprowadzić je w ten świat za pomocą opowiadań czy bajek o tematyce przedszkolnej. Gdy opowiadasz historie i swoje przygody związane z przedszkolem lub kiedy czytasz bajki o tematyce przedszkolnej, dziecko utożsamia się z bohaterem opowiadań. Dziecięca wyobraźnia przenosi go do przedszkolnego świata i pozwala poznać choć namiastkę toczącego się tam życia.

• Wizyta w przedszkolu
Bardzo ważnym aspektem przed rozpoczęciem edukacji przedszkolnej jest odwiedzenie razem z dzieckiem placówki oraz jeśli istnieje taka możliwość uczestniczenie w dniach adaptacyjnych. Dzięki temu nasze dziecko oraz my możemy zapoznać się z miejscem, w którym na kilka godzin dziennie pozostawimy nasz najcenniejszy skarb. Wizyta w przedszkolu to także poznanie nauczycieli, sali przedszkolnej oraz nowych kolegów i koleżanek.

• Samodzielność
Dziecko samodzielne to dziecko szczęśliwe. Trzymając się tej maksymy, musimy włożyć wiele pracy i wysiłku, by w mirę możliwości usamodzielnić nasze dziecko. Przedszkolakowi, który będzie samodzielny jest łatwiej, a przede wszystkim pozwalamy mu uniknąć niepotrzebnego stresu np. podczas korzystania z toalety czy ubierania się.

• Rytm dnia
Z pewnością wiesz, że życie w przedszkolu ma swój stały rytm. Codziennie czynności powtarzają się o stałych porach. Dowiedz się jak wygląda dzień w waszym przedszkolu i w miarę możliwości postaraj się dostosować rytm dnia Twojego dziecka do tego, który jest w placówce. Dziecku będzie łatwiej przywyknąć do przedszkolnych warunków.

• Przedszkolna wyprawka
Zestaw potrzebnych do przedszkola rzeczy starajmy się wybierać razem z dzieckiem. Z pewnością każdemu dziecku będzie raźniej, gdy w swojej szafce znajdzie przybory ze swoimi ulubionymi bohaterami. Przedszkolakowi doda to pewności siebie.

• Przedszkole nie takie straszne
Pamiętaj rodzicu, by nie straszyć dziecka przedszkolem. Wyrabiajmy u dzieci pozytywne nastawienie do przedszkola i wszystkich osób tam pracujących.

• Konsekwencja i dotrzymywanie słowa
Złota zasada wszystkich rodziców to być konsekwentnym w słowach i czynach. Pamiętaj rodzicu drogi, by nie obiecywać dziecku rzeczy, które są nierealne i zawsze dotrzymywać danego słowa. Jeśli obiecujemy dziecku, że odbierzemy je przed obiadem, to zróbmy to, inaczej nasze dziecko straci do nas zaufanie i nie uwierzy nam ponownie.

Te kilka wskazówek z pewnością pozwoli dziecku łagodniej przejść proces adaptacji, a rodzicom uniknąć niepotrzebnego stresu i frustracji.